כותבת, מרצה, מדריכת הורים ומלווה בתהליכי התפתחות אישית. מכורה למילים ולתובנות. חובבת מסעות פנימיים. לא מוותרת על שנ"צ.

איך ללטף קיפוד מור אסאל

הרומן החדש

שכתבתי מחכה לכם!

לקריאת הפרקים הראשונים –

הקליקו כאן

כוחות הביטחון

פוסט ובו ידובר: על קניית יותר מדי חלב, על ביטחון עצמי ועל נומרולוגיה קבלית

אני הולכת לסופר, וקונה עוד קרטון חלב אחד, ליתר ביטחון. יוצאת מהבית לכיוון הרכבת לתל אביב, וממהרת כדי להגיע עוד קצת קודם, רק ליתר ביטחון. פותחת את מגירת התרופות שלי, ומגלה שם שלושה בקבוקים של טיפות אוזניים לילדים שלי (שטפו, טפו, טפו, כמעט אף פעם לא סובלים מהאוזניים) – כי לא הייתי בטוחה שיש, וקניתי עוד אחד שיהיה. לכל מקרה. נו, ליתר ביטחון. מכירים את זה?
התופעה הזו לא נעה רק במתחם שבין הלחם והחלב למגירת התרופות, אלא נוגעת גם בתחומים הכי קיומיים שלנו. לפני כמה שנים כתבתי כתבה על השאלה המסקרנת – למה מרבית הישראלים רוצים שלושה ילדים; למה שניים, או אפילו אחד, כמו באירופה, לא מספיק לנו. אחת המרואיינות ענתה לי בגילוי לב את מה שמרואיינים אחרים רצו לומר, ולא העזו: "במדינה מוכת מלחמות כמו שלנו", היא אמרה, "מוטב לעשות עוד ילד. רק ליתר ביטחון".
מה זה המושג הזה – "ליתר ביטחון"? למה אנחנו עושים פעולות שלא התכוונו לעשות, שאין לנו שום צורך בהן כרגע, שלא היינו עושים בשום מקרה אחר – רק ליתר ביטחון?
התשובה, ככה נראה, טמונה ממש במילים עצמן. כשאנחנו עושים משהו ל"יתר" ביטחון, אנחנו מודים בקול גדול שאנחנו במצב של "חסר": שחסר לנו ביטחון. שאנחנו לא מאמינים שנדע להתמודד ככה סתם, בלי עזרה מבחוץ. כל מה שאנחנו עושים "ליתר ביטחון" הוא סוג של קביים להיתמך בהן, כדי שנרגיש קצת יותר בטוחים על הקורה הצרה והחלקלקה הזאת שנקראת חיים, ונמתחת, מפחידה ובלתי יציבה, בין הלידה למוות.
אם היה מדובר רק בסוג של קמע, מעין "שמיכי" ילדותי, חפץ מעבר מקנה נחמה, מילא. הבעיה היא שאם נסתכל לעומק, נגלה שעצם עשיית הדבר "ליתר ביטחון" בעצם מפחיתה מהביטחון האמיתי שלנו. כשאנחנו קונים עוד חלב (שיתקלקל לפני שנספיק לשתות אותו), בגד (שלא נספיק ללבוש) או רכוש אחר שלא בהכרח נשתמש בו, מתוך תחושה ש"אין לנו מספיק", אנחנו מוציאים כסף שלא היינו צריכים להוציא, ובכך מגדילים את המינוס בחיים האמיתיים שלנו. בו בזמן אנחנו מעמיסים את ארון הבגדים או קופסת התרופות, וגורמים לכך שיחסר לנו בהם מקום. כשאני ממהרת מפחד שלא אספיק להגיע לרכבת, אני לא מספיקה לחבק חיבוק אמיתי, מהלב, את הילד שלי, או שוכחת לקחת איתי את העבודה שתכננתי לבצע ברכבת (ואז שוב, כמובן, "לא מספיקה" – רק בתחום אחר). כשאנחנו מוקפים בחפצים או מסמכים שעוסקים בחרדה שלנו, כמו עודף ביטוחים או רכוש (מה יהיה אם נהיה חולים? עניים? לבד?) אנחנו מזכירים לעצמנו את החרדה כל הזמן, ולא מצליחים להשתחרר ממנה. ככל שאנחנו חרדים יותר ביטחוננו פוחת, ואנחנו זקוקים לעוד ועוד "ליתר ביטחונים" שיקיפו אותנו, וחוזר חלילה.
במילים אחרות: כשאנחנו מבזבזים אנרגיה, כסף או משאבים אחרים על ה"ליתר" שלא באמת נחוץ לנו, אנחנו נשארים במצב של חסר. והחסר הזה רק מחליש את הביטחון שלנו בעצמנו: הביטחון שמה שלא יקרה, נדע להסתדר. כי אם אנחנו חסרים, מאיפה ניקח כוחות?
אז מאיפה נשאב ביטחון אם לא מה"ליתר ביטחון"? כנראה שאין מאיפה לשאוב אותו. רק לייצר אותו בכוחות עצמנו (שהם "כוחות הביטחון" האמיתיים). כשאנחנו מאמינים שיש לנו תפקיד, משמעות, ייעוד בעולם הזה, בין אם נהיה יותר או פחות עשירים, קרייריסטים, מבוקשים – אנחנו מייצרים ביטחון עצמי. כשאנחנו מאמינים שמישהו משגיח עלינו ודואג לזמן לנו את כל מה שנזדקק לו כדי לגדול – בין אם מדובר בבונוס או בפיטורים, במחלה או בבריאות – אנחנו בטוחים ביקום. ואז, תודה לאל (כן, אותו אחד שמשגיח), אין לנו צורך בשום "ליתר ביטחון". אפשר להיות מדויקים: לקנות בדיוק את כמות החלב שנזדקק לה (ולא להיכנס למינוס). לצאת בדיוק בזמן, ולדעת שיש עוד רכבת שתגיע. לעשות ילדים בדיוק כמו שאנחנו רוצים וחולמים – בלי לחשוש שהם יילקחו מאיתנו, או להבדיל, שלא יהיה לנו ממה לגדל אותם.
ומילה לסיום: פעם, כשהייתי בחרדה מהעתיד, חברתי החכמה יאהלי יקותיאלי העניקה לי מנטרה במתנה: "תגידי לעצמך: 'נכון לעכשיו הכל בסדר, ואם משהו יהיה לא בסדר, אדע להסתדר איתו'". כשממש חסר לי ביטחון, מבחינתי המנטרה הזאת טובה יותר מכל "ליתר ביטחון".

ומשהו על נומרולוגיה קבלית:
לפי נומרולוגיה קבלית, לכל אחד מהמספרים יש קשר משלו לנושא הביטחון, והדרך שהוא מייצר אותו. מספרי 1, למשל, זקוקים לעובדות ותכניות כדי להרגיש בטוחים. מספרי 7 זקוקים לנתונים רבים בגלל צורך עז בשליטה – לכן הם לא פעם מתחקרים את בני הזוג שלהם או את ילדיהם, בנוסח "איפה הייתם ומה עשיתם". מספרי 6 זקוקים לבית ולמשפחה יציבה: בני משפחה לצידם מעניקים להם ביטחון. ומספרי 8? הם זקוקים למעמד, לסמכות, ליוקרה ולכסף כדי להרגיש בטוחים בעצמם ובעולמם. לכן ניתן למצוא אותם לא פעם בעולם העסקים, או… בכוחות הביטחון.
* הערה חשובה: מספר יום הלידה ונתיב הגורל יכולים לומר משהו כללי על האדם, אבל אלוהים, כמו שנהוג לומר, מצוי בפרטים. אם אתם אנשי 8, למשל, וממש לא מבינים מה הקשר שלכם לכסף או לצבא, או שאתם אנשי 1 ששונאים יותר מכל לתכנן – חשוב להסתכל גם על מספרים נוספים שלכם: הנטיות ייקבעו תמיד על ידי שילוב בין מספרי התאריך כולו, מספרי השם, ו… מה לעשות, הסביבה שבה גדלתם. נומרולוג מקצועי יעשה את העבודה, וישקלל בין המספרים השונים ליצירת אבחון נומרולוגי ותחזית נומרולוגית כוללת.

דילוג לתוכן